ΜΠΑΣΚΕΤ ΣΤ. ΕΛΛΑΔΑ ELITE LEAGUEΡΟΗ

Α2 Elite League: Διατήρησε απόρθητο το κάστρο του ο Ερμής Σχηματαρίου

Ένα πρώτο ημίχρονο όπου κυριάρχησαν οι άμυνες έληξε με (26 – 25) και με πρώτο δεκάλεπτο ισόπαλο (13 – 13), δείχνουν τον χαμηλό ρυθμό του αγώνα που συνεχίσθηκε και στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου.

Ο Ερμής με αρκετά σκληρή άμυνα κατάφερε στο 25 λεπτό να προηγείται (με 36 – 25). Από εκεί και πέρα όλα ήταν ποιο εύκολα κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με( 43 – 29)

Οι βάσεις για την επικράτηση άρχισαν να φαίνονται και η επικράτηση κατά κράτος στην αμυντική λειτουργία της ομάδας του Ερμή, έκανε την διαφορά

Με σερί 13 – 0 στην τέταρτη περίοδο και με διαφορά πλέον 20 πόντων ( 56 – 36 ) παρέμεινε αήττητος εντός έδρας και επικράτησε με τελικό σκορ 69 – 45.

Διαιτητές: Μηλαπίδης-Μαραμής-Γεωργούλης (Κάλφα)

Δεκάλεπτα: 13-13, 26-25, 43-29, 69-45

Ερμής Σχηματαρίου (Οικονόμου): Παππάς, Γουάιλι 2, Καουφμάνις 17 (3), Νάκης 3 (1), Ζαρμακούπης 7 (1), Πάππος 2, Καλημέρης 7, Μέξης 9, Φιλοξενίδης 6 (1), Μητσιμπόνας 2, Σιγάλας, Κυρίτσης 14 (1).

Καβάλα (Πενταζίδης): Γουίτλι 9 (2), Μπόζης 3, Πουλιανίτης, Απαζίδης 2, Ευαγγελίδης, Πρίφτης 3 (1), Πεχλιβανίδης 5 (1), Ταχυρίδης 7, Γουέμπστερ 11, Τσέλλος 5 (1).