ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΕΥΒΟΙΑΜΠΑΣΚΕΤ Β’ ΕΥΒΟΙΑΣ 1ος Όμιλος

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 2ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

29 / 10 / 2022

Αίαντας Αυλίδας-Γ.Σ. Στύρων 85-84 (παρ.)

Σε μία αναμέτρηση που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των θεατών έως το τέλος, ήταν ο αγώνας Αίαντας – ΓΣ Στύρων στο κλειστό της Αυλίδας.

Το αποτέλεσμα κρίθηκε στη παράταση ( 85 – 84 ) υπέρ των γηπεδούχων.

Αν και ο Αίαντας προηγήθηκε με ( 22-14 ) στο πρώτο δεκάλεπτο και με την λήξη του ημιχρόνου (46-33) και είχε το προβάδισμα με ( 69-53 ) στο τέλος του γ’ δεκαλέπτου ο Γ.Σ. Στύρων με αντεπίθεση διαρκείας και με σκορ 7-23 στο τελευταίο δεκάλεπτο εστειλε το ματς στην παράταση (76-76).
Στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο, ο Χατζηστάμου να ευστοχώντας σε βολή χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με 85-84.
Διαιτητές: Γκαράς-Γιαπλές.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-14, 46-33, 69-53, 76-76 (καν. διάρκεια), 85-84 (παράταση).
ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΥΛΙΔΑΣ (Σάλιαρης): Χατζηστάμου 3, Κουμαρτζάκης 16 (3), Μπάλας, Δεληκώστας, Δημηρόπουλος 8, Κόκκορης, Αγκαλίου 14 (2), Κατσαρός 5 (1), Μπέγκα 16 (2), Κόφφας 1, Κεραμάρης 10(3), Αργυρός 12 (4).
Γ.Σ. ΣΤΥΡΩΝ (Χουλιαράς): Κολοτούρος 22 (2), Παλασκώνης 25, Πηλιχός, Φεϊζάι, Χουλιαράς Π. 6 (1), Χουλιαράς Σ., Καρακάσης, Κλούρας 7 (2), Κεράτσας 20 (2), Κατσαμακλής 4.

Αλίαρτος-Απόλλων Χαλκίδας 54-75

Με 2/2 άρχισε τη σεζόν ο Απόλλων Χαλκίδας νίκησε την ομάδα της Αλιάρτου με διαφορά που διαμορφώθηκε από τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου και έως το τέλος της αναμέτρησης.

Το παιχνίδι το πρώτο ημίχρονο ήταν ισόπαλο (22-22 10′) και ( 33-33 ημίχρονο) και ενώ οι γηπεδούχοι φαίνονταν ότι είχαν τον έλεγχο του αγώνα,
( 44-36 στο 25′ ), οι φιλοξενούμενοι με αντεπίθεση διαρκείας πήραν το ροζ φύλλο του αγώνα με 19 πόντους ( 54 – 75 )

Ο Δουρούκης του Απόλλωνα Χαλκίδας αποχώρησε με διάστρεμμα στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης.
Διαιτητές: Ντάνος-Χριστοδούλου.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-22, 33-33, 51-55, 54-75.
ΑΛΙΑΡΤΟΣ (Σκαλτσάς-Καρανάσος): Κατσιμίχας 8 (1), Τζανόπουλος 4, Τσέκος 16, Αχματιώτης 5 (1), Τζαβαρίνης, Καρανάσος, Σταγκίδης 1, Λάζαρης 2, Βλαχογιάννης, Αβράμπος 8, Τσιριμώκος 8 (2), Χρυσοβέργης 2.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Νικολάου): Μούντριχας 15 (1), Αλεξάνδρου, Δουρούκης 5 (1), Στεφάνου 3 (1), Κατσούλας 22 (1τρ, 15ριμπ.), Κοσμετάτος 2, (6ασ.), Τομαράς 18 (2τρ.10 κλ., 11 ασ.), Καλόγηρος, Τζατζάς 10 (2), Μητσάκης, Προκοπάκης 2, Μήλος.

ΑΓΩΝΕΣ 2ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ 30 / 10 / 2022

Ορχομενός-Γ.Σ. Αυλίδας 74-76 (παρ.)

30 / 10 /2022

Με το τρίποντο του Κοτρόγιαννου στο τέλος της παράτασης ο ΓΣ Αυλίδας απέδρασε με το ροζ φύλλο του αγώνα από το γήπεδο του Ορχομενού.

Στο τέλος του Γ΄ δεκαλέπτου ο ΓΣ Αυλίδας μείωσε τη διαφορά από τους 12 πόντους του ημιχρόνου στους 3 ( 45 – 42 ) και με το τέλος της κανονικής περιόδου και με σκορ 63 – 63 οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη παράταση
Στην παράταση οι ομάδες είχαν εναλλαγή στο σκορ και πήγαιαναν πόντο πόντο.
Ο Θανέλλας έκανε το 74-73 αλλά ο Κοτρόγιαννος με τρίποντο έδωσε τη νίκη στον Γ.Σ. Αυλίδας με 74-76.
Διαιτητές: Γερονικολός-Χριστοδούλου.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-13, 33-21, 45-42, 63-63 (καν. διάρκεια), 74-76 (παράταση-τελικό αποτέλεσμα).

ΟΡΧΟΜΕΝΟΣ (Πανουργιάς-Νταλιάνη): Θανέλλας 8, Κυλάφης 4, Ζυγογιάννης 21, Τζίμας, Πάττας 3 (1), Σανιδάς 2, Γελάρδος 3 (1), Τσαντζούρης 2, Παναγιωτίδης, Τσιλιγιάννης 19 (1), Γιατζιτζόγλου 3, Αδάμ 9.
Γ.Σ. ΑΥΛΙΔΑΣ (Βάθης-Σιάτος): Μαρίνος, Τσιαχτάνης 22 (1), Σταμέλος 2, Μαρίνος Φιλ., Μπεληγιάννης 14 (2), Ρήγας 3, Πολύχρονος, Αθανασίου Β. 5 (1), Κοτρόγιαννος 5 (1), Ντεμένσκι 2, Αθανασίου Δ. 3, Σταματίου 20 (1).

Αστέρας Αλιβερίου – Κονίστρες 60 – 47

30 / 10 / 2022
Ο Αστέρας Αλιβερίου ήταν ο νικητής της στο τοπικό ντέρμπι κερδίζοντας τις Κονίστρες με 60-47.

Οι γηπεδούχοι στο ημίχρονο ήταν μπροστά με ( 26-19).
Δεν απειλήθηκαν στη συνέχεια από τους φιλοξενούμενους με αποτέλεσμα η λήξη του αγώνα να τους βρει νικητές με σκορ (60-47).

Διαιτητές: Καραμπιτσάκος-Γκογκορώσης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-8, 26-19, 44-35, 60-47.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ (Ρέτσας-Καραμάνος): Τσόκας, Βασιλείου, Καψούλης 12 (1), Λιουμπένοβ, Αδάμης, Μεϊντάνης 5, Βογιατζής Σοφ., Ιωάννου Φιλ. 8, Βογιατζής Παντ. 23 (3), Τζουβάνας, Ιωάννου Ευστρ. 12, Μάστορης Θ.
ΚΟΝΙΣΤΡΕΣ (Ιμπέζα-Ζέρβας): Δημάς Χ. 7 (2), Ψαριανός Α. 9 (1), Ψαριανός Γ.Δ. 8 (2), Βασιλείου, Ματζάκος 11, Νακόπουλος 3 (1), Δημάς Ν. 5 (1), Μιχόπουλος 4, Πάττας.