ΜΠΑΣΚΕΤ Α’ ΕΥΒΟΙΑΣΡΟΗ

Μπάσκετ Α’ ΕΥΒΟΙΑΣ: Νίκη παραμονής! Απόλλων Λιβαδειάς-Πρωτέας Σχηματαρίου 63-56

Ο Απόλλων Λιβαδειάς πήρε σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη απέναντι στον Πρωτέα Σχηματαρίου στο εξ αναβολής αγώνα που έγινε το βράδυ της Τρίτης και φτάνοντας τις 8 νίκες στο πρωτάθλημα, ”αγκάλιασε” την παραμονή του στην Α’ ΕΣΚΑΣΕ!

Οι γηπεδούχοι με τρία τρίποντα του Τερματζίδη στην πρώτη περίοδο ξέφυγαν στο σκορ με 20-11, ενώ διατήρησαν αυτό το προβάδισμα μέχρι και λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου (31-21). Ο Πρωτέας απάντησε όμως με επιμέρους 0-10 για να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες            ισόπαλες 31-31.

Στη γ’ περίοδο το σκορ ήταν 48-43, για να κριθεί το ματς στο τέλος.

Ο Λεοντίου με δύο βολές έγραψε το 52-50, στα 34’’ για τη λήξη ο Τερματζίδης με ένα καθοριστικό τρίποντο πέτυχε το 60-54, για να πετύχει ο Ντάλλης τρις βολές στο φινάλε μετά από τεχνική ποινή στους φιλοξενούμενους για να διαμορφωθεί το τελικό 63-56.

Από τους νικητές το δίδυμο Ντάλλη-Τερματζίδη ήταν εξαιρετικό, ενώ από τον Πρωτέα πρώτος σκόρερ ήταν ο Πανταζής (12) και τον ακολούθησε ο Χαντζής (10).

Διαιτητές: Χαϊνά-Καραμπιτσάκος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-11, 31-31, 48-42, 63-56.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Ζητουνιάτης-Αρβανίτης): Λεοντίου 2, Σαρίδης, Ζητουνιάτης 2, Τερματζίδης 15 (5), Τσούρας, Πιπινής 2, Μακρής 3, Γαβαλάς, Αντωνίου, Ντάλλης 28 (3), Καγιάς, Ματζιώρης 11.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Χαντζής): Λειβαδίτης, Χαλάτσης 6 (1), Κατσάνης, Χαντζής 10 (1), Πανταζής 12, Λουλακάς 7, Βλαχάκης 3 (1), Σουλινάρης 4, Ευαγγελούλης 9, Χαρίσης 5, Σαράφογλου.

ΠΗΓΗ: stereampasket.gr