ΜΠΑΣΚΕΤ ΣΤ. ΕΛΛΑΔΑ ELITE LEAGUEΡΟΗ

Tρίτων – Πανερυθραϊκός 69-52: Τεράστια νίκη με φόντο την κορυφή για τους Σεπολιώτες!

Oι δύο “μονομάχοι” έδιναν ιδιαίτερη έμφαση στην άμυνα, κάτι που αποδεικνυόταν και από το χαμηλό σκορ στα πρώτα τέσσερα λεπτά της αναμέτρησης (4-4). Το σκηνικό παρέμενε ίδιο και στην συνέχεια, με την αστοχία και τα λάθη να είναι συνεχή και το σύνολο του Μιχελάκου να έχει “βραχεία κεφαλή” (11-9).  Κάπου εκεί οι Σεπολιώτες πάτησαν το πόδι στο γκάζι και έφτασαν στο +8 (17-9), ενώ έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +6 (17-11).

Οι “κυανόλευκοι” με οδηγό την αποτελεσματική τους λειτουργία στα μετόπισθεν εξακολουθούσαν να διατηρούν απόσταση έξι πόντων (23-17), την οποία πάντως διεύρυναν ακόμη περισσότερο στα επόμενα λεπτά (28-17). Μάλιστα το συγκρότημα του Μιχελάκου δεν περιορίστηκε εκεί και με γκολ – φάουλ του Myers ξεμάκρυνε ακόμη περισσότερο (37-21), την ώρα που ο Τρίτων οδηγήθηκε στην ανάπαυλα στο +14 (39-25) έπειτα από καλάθι και φάουλ του Τσάμη (39-25).

H αρμάδα του Χουχουλή προσπαθούσε να επανέλθει, εντούτοις έπεφτε στο αμυντικό τείχος των γηπεδούχων και δεν μπορούσε να γίνει ουσιαστικά απειλητική (45-30). Παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι δεν παρουσίαζαν την συνηθισμένη τους εικόνα, πάλευαν να αντιστρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση (45-33), αλλά ο Manojlovic πήρε το όπλο του και χάρις στους δικούς του εννιά διαδοχικούς πόντους, η ομάδα του πήγε στην τελική ευθεία του αγώνα με το ασφαλές +17 (54-37).

Ο Patrick Myers βρήκε με την σειρά του το χέρι του από την περίμετρο και με ένα εύστοχο περιφερειακό σουτ έστειλε την διαφορά στους 20 πόντους (57-37), όμως η επιθετική δυστοκία του Τρίτωνα μετά από αυτήν την φάση έδωσε το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να κλείσουν ελαφρώς την ψαλίδα (57-41). Οι Ερυθραιώτες έκαναν μία απέλπιδα προσπάθεια, για να μπουν έστω και καθυστερημένα στην εξίσωση του αγώνα, όμως ένα τρίποντο του Καμπερίδη έγραψε το 65-48 και δεν άφησε κανένα περιθώριο ανατροπής στο συγκρότημα του Χουχουλή.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 39-25, 54-37, 69-52